Niestety woda płynąca w sieciach wodociągowych nie ma właściwości jakich życzyłby sobie każdy użytkownik. Dodatkowo każda ingerencja w sieć (zamknięcie zasuwy, wymiana odcinka sieci, dołączenie nowego odcinka) wiąże się z nagłym, znacznym zanieczyszczeniem wody w sieci. Bardzo często prowadzi to do zapchania perlatorów w bateriach, zaworów napełniających w spłuczkach oraz filtrów znajdujących się przed każdym urządzeniem zasilanym wodą. Oprócz tego bardzo niepożądanym zjawiskiem jest występowanie w wodzie wodorowęglanów wapnia i magnezu. W wyniku termicznego rozkładu tworzą one osad węglanów wapnia i magnezu, potocznie zwany kamieniem kotłowym, który przylega do wszelkich powierzchni. Kamień kotłowy powoduje znaczne straty cieplne, w wyniku czego spada wydajność wszelkich elementów grzewczych (grzałki w czajniku, zmywarce, pralce, bojlerze, a także wymiennika w kotle). Prowadzi to do częstych awarii spowodowanych przegrzaniem się elementu grzejnego, znaczącego wzrostu zapotrzebowania na energię, a ponadto przyczynia się to do zmniejszania przepływu w rurach oraz zapychania baterii i innych urządzeń.
Najtańszym i najmniej obsługowym, a zarazem dającym bardzo dobre efekty jest system do uzdatniania wody prezentowany na zdjęciu powyżej. Od wielu lat system ten jest przez nas zakładany, a także przez nas użytkowany. Zestaw taki montowany jest zaraz za licznikiem zimnej wody, dzięki czemu chroniona jest cała instalacja w domu. W skład zestawu wchodzi pojemnik z filtrem sznurkowym (do wyboru różny stopień filtracji), oraz pojemnik ze złożem do neutralizacji kamienia. Są to polifosforany, które sprawiają że kamień jest wytrącany w wodzie i choć fizycznie nadal się w niej znajduje, to jest on nieaktywny i nie przylega do żadnej powierzchni. W ten sposób jest chroniona cała instalacja, armatura oraz elementy grzewcze. Produkt ten jest w pełni dopuszczony do użytku w instalacjach wody pitnej i posiada stosowne certyfikaty, między innymi został zatwierdzony przez NSF. System jest powszechnie stosowany w szpitalach, hotelach, restauracjach, domach jedno i wielorodzinnych. Proszę nie mylić polifosforanów z bardzo podobnymi z wyglądu polifosfatami, które nie są dopuszczone do użytkowania w instalacjach wody pitnej, lecz służą do uzdatniania wody technicznej i są montowane np. przed pralkami.
W przypadku, gdy chcemy jeszcze lepiej uzdatnić wodę i pozbyć się zupełnie wielu niepożądanych substancji, w tym także kamienia, a co za tym idzie zmiękczyć wodę, należy zamontować stację uzdatniania wody ze złożem odnawialnym. Trzeba jednak pamiętać o pewnych obostrzeniach wynikających z używania tego typu urządzeń. Osoby stosujące dietę bezsolną powinny uwzględnić w obliczaniu dziennego spożycia soli dodatkową ilość soli znajdującą się w wodzie uzdatnionej (ilość zależna od stopnia zmiękczenia wody). Woda także nie powinna być stosowana do przyrządzania mleka dla niemowląt. Po dłuższej nieobecności, czyli w przypadku braku rozbioru wody należy stosować specjalne procedury zawarte w instrukcji. Koszt zakupu i utrzymania stacji uzdatniania jest zdecydowanie większy niż w przypadku systemu proponowanego powyżej. Zarówno sam zakup jest kilkukrotnie droższy, do tego dochodzą jeszcze wyższe koszty użytkowania, w postaci sporej ilości specjalnej soli, którą należy regularnie uzupełniać oraz znaczące ilości wody, która jest również regularnie używana do przepłukiwania złoża a następnie wylewna do kanalizacji.
W razie potrzeby uzyskania pomocy w wyborze odpowiedniego sposobu uzdatniania wody, jakichkolwiek pytań i wątpliwości oraz w celu zorientowania się ile to wszystko kosztuje, zachęcamy do kontaktu.